Sprzęt sportowy

Odnośnie obuwia:

Najwięcej czasu trenujemy na boisku na Złotych Piaskach. Przez większość roku boisko to charakteryzuje się dość grząskim podłożem o wysokiej trawie. Jednak w okresie późnej jesieni i zimy boisko staje się twarde i ubite (czasem zmrożone). W sezonie „halowym” większość czasu spędzimy na Orliku oraz Złotych Piaskach (podłoże twarde i ubite) w następnej kolejności sali gimnastycznej. Odnośnie gier- większość meczy, turniejów i sparingów rozgrywamy na boiskach o podłożu syntetycznym, w następnej kolejności na boiskach o charakterze podobnym do Złotych Piasków. 

Zgrupowania zimowe będą odbywać się obiektach o podłożu syntetycznym, zaś letnie na trawie naturalnej. 

Dla poszczególnych powierzchni wyróżnia się następujące rodzaje podeszwy:

  • FG– lanki – Buty przeznaczone na naturalną nawierzchnię trawiastą. Idealne do gry na boiskach niezbyt ubitych, ale również niezbyt grząskich
  • HG– lanki – Buty przeznaczone na naturalną nawierzchnię trawiastą. Sprzęt najlepszy na boiska mocno ubite
  • SG– mix/wkręty – Sprzęt przeznaczony na naturalną nawierzchnię trawiastą. Doskonały na boiska grząskie
  • TF/TT– turfy – Buty o niewielkich korkach umieszczonych blisko siebie. Przeznaczony do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych i orlikach
  • AG– Sprzęt, podobnie jak turfy, przeznaczony do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych i orlikach. Buty wyposażone są w podeszwę o korkach podobnych do tradycyjnych lanek, jednak jest ich więcej i są nieco krótsze. Doskonale sprawdzają się na zmrożonym podłożu
  • IC/IN/ID– halówki – Tradycyjne buty o płaskiej podeszwie przeznaczone do gry na parkietach, nawierzchniach kauczukowych i gumowych

Dla naszych chłopców najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch rodzajów obuwia FG oraz TF/TT przez cały rok. Te buty będą najbardziej uniwersalne i najłatwiej będzie je nam dopasować do powierzchni na jakiej przyjdzie nam grać czy trenować. W drugiej kolejności chłopcy powinni posiadać halówki (np. na wf i inne zajęcia sportowe) oraz adidasy (na zajęcia motoryczne lub podejmowanie innych aktywności fizycznych). 

Kolejną sprawą są rodzaje obuwia pod względem zaawansowania technologicznego:

PROFESJONALNE -czyli tak zwane „meczówki” to buty dla piłkarzy profesjonalnie grających w piłkę, ale także zawodników z niższych lig i amatorów, którzy uwielbiają piłkarski sprzęt najwyższej jakości. Korki są wykonane z najwyższej klasy materiałów i zapewniają najwyższy komfort gry. Buty te wyposażone są w największą ilość nowoczesnych technologii.

PÓŁPROFESJONALNE – buty o nieco innym charakterze niż korki profesjonalne. Zawierają w sobie wiele najważniejszych cechy butów profesjonalnych, ale dzięki zastosowaniu bardziej ekonomicznych materiałów w najmniej istotnych częściach korków, są nieco tańsze niż ich profesjonalne odpowiedniki.

PÓŁAMATORSKIE – korki w tym stopniu zaawansowania to idealny wybór dla osób, które nie są piłkarzami PRO, ale wychodzą na boisko częściej niż raz w tygodniu. Zastosowane w tych butach materiały zapewniają komfort gry i frajdę z meczów z przyjaciółmi.

REKREACYJNE – buty dla fanów piłki nożnej, którzy nie uprawiają piłki zawodowo, a kopanie futbolówki traktują jako niebywałą rozrywkę. Korki przeznaczone dla miłośników sportu, którzy nie narażają sprzętu na takie przeciążanie, jak zawodowi gracze.

Większość butów kupowanych przez Państwa dla waszych pociech to produkty komercyjne z nowych kolekcji (Nike Tiempo, Mercurial, Hypervenom itp, Adidas Nemezis, Ace, X, Predator itp.) reklamowane przez znanych piłkarzy. Buty te charakteryzują się tym, że są drogie natomiast zaliczają się do zakresu rekreacyjnych i półamatorskich, czasami półprofesionalnych. 

Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie butów w outletach (np. Szadółki lub Sklep Fabryczny Adidasa ul. Kcyńska). Często można znaleźć tam buty z zakresu pół i profesionalnych, które są ostatnią parą z poprzedniej lub jeszcze wcześniejszej kolekcji (przy odrobinie szczęścia i trafienia na 25% zniżkę na obuwie piłkarskie w sklepie fabrycznym Adidasa można kupić buty przecenione z 799zł na 79zł…). 

źródło: https://r-gol.info/buty-pilkarskie-i-ich-przeznaczenie-co-kryje-sie-za-tajemniczymi-skrotami/